Umijeće yoga disanja
Promatraj svoj dah, takav kakav je, sad, u ovom trenutku... |
Tako nešto možda ste čuli već puno puta na satu yoge, no što to zapravo znači, promatrati svoj dah? Kako promatramo, gdje, da li nam je promatranje ugodno, ili budi neke reakcije? Svi znamo ono očigledno, da bez disanja, naš život ne može opstati. No, osim što dišemo da živimo, imamo li osjećaj na što sve zapravo disanje utječe i čega je sve disanje refleksija? Dah je kao dijagnostičko ogledalo, i način kako trenutno dišemo može nam dati sliku našeg emocionalnog stanja, koliko smo zapravo smireni, ili možda napeti, pod stresom, da li smo ljuti, uzbuđeni ili pak umorni. Disanje jest autonomni fiziološki proces, ali je istovremeno i jedini autonomni proces na koji i svjesno možemo utjecati kada to želimo. Što nam to omogućava i na što sve možemo time utjecati?
Na ovom se satu bavimo umijećem disanja, sa posebnim naglaskom na yogijski pogled na dah i njegovu ulogu kao alata kojim se postižu određene promjene, kako u našoj fiziologiji tako i na suptilnijim razinama postojanja i stanjima svijesti. Sat počinje uvodnim povezivanjem sa vlastitim dahom, načinima promatranja i svjesnog utjecanja na kvalitetu i ritam daha. Pa se nakon toga nastavlja izvođenjem određenih pripremnih tehnika pročišćavanja tijela i uma, da bi potom uslijedile odabrane tehnike yogijskog disanja koje predstavljaju vrhunac sata. Sat završava kraćom meditacijom i vođenom relaksacijom. Sat je namijenjen svima, od početnika u svijetu yoge do iskusnijih praktikanata. Par uputa prije dolaska na sat:
Napomena: Sudjelovanje na satu te rad na prezentiranim tehnikama disanja za vrijeme održavanja sata i nakon njega u kućnoj praksi je vaša vlastita odgovornost i izbor. Nikako se ne preporučuje i nije namijenjena osobama sa težim psihičkim poremećajima i bolestima. |